Porady, Ubranka

Tajemnicze kategorie – ubranka niemowlęce

86

Rampers, body, pajac – o co w tym w ogóle chodzi? Takie pytanie nasuwa się zapewne większości przyszłych i świeżo upieczonych rodziców. Warto więc wcześniej zapoznać się z całą, skomplikowaną i bardzo rozbudowaną terminologią dotyczącą niemowląt i małych dzieci, w tym z dziwnymi nieraz nazwami jakie mają ubranka niemowlęce.

Co więc kryje się pod poszczególnymi nazwami z kategorii ubranka dla niemowląt?

Body

Body to bluzeczka z majteczkami, zarówno z długim rękawkiem, krótkim, jak i bez rękawów. Najczęściej jest zapinane w kroczku na zatrzaski, ale dla najmłodszych dzieci i mało wprawnych rodziców najlepszym rozwiązaniem są body całkowicie rozpinane. Takie ubranka niemowlęce idealnie trzymają pieluszkę, a dodatkowo dziecko ma zakryte plecki, nic się nie fałduje i nie marszczy.

Pajac

Stanowi niejako połączenie śpiochów i kaftanika i najczęściej jest całkowicie rozpinane, włącznie z nogawkami. Idealnym zastosowaniem pajaca jest spanie nocne – idealnie sprawdza się jako piżamka i to nie tylko w przypadku niemowląt, ale i starszych dzieci, które maja tendencję do rozkopywania się w nocy z kołdry czy kocyka.

Śpiochy

To z kolei połączenie spodenek ze skarpetkami i ogrodniczkami w wersji bawełnianej lub welurowej, a także frotte. Idealne jako samodzielne ubranko, ale także jako ubranko pod dres, spodenki itp. w chłodniejsze dni.

Rampers

Rampers jest niejako inną wersją body, od której różni się tym, że nie ma na dole majteczek, a szorty lub nieco dłuższe spodenki. Rampersy są idealne na upały, bo ubranko jest przewiewne, zazwyczaj całe rozpinane w kroczku, co ułatwia przewijanie.

Kaftanik i koszulka

To bardziej klasyczna część niemowlęcej garderoby. Najczęściej jest to samodzielne ubranko rozpinane na całej długości – najczęściej na zatrzaski, czasem na guziczki. Ubrankiem zbliżonym do kaftanika jest koszulka, która najczęściej jest używana jako podkoszulka pod właściwe ubranko – sweterek, bluzeczkę czy sukienkę. Koszulki wykonane z grubszej bawełny i kolorowe są też chętnie wykorzystywane jako alternatywa dla kaftaników – do śpioszków. Koszulki są najczęściej wiązane lub zapinane na jeden, dwa zatrzaski na boczku lub na ramionach.

About the author / 

Justyna

Related Posts