Foteliki samochodowe, Porady

Czym się kierować wybierając fotelik samochodowy?

89

Przepisy o ruchu drogowym regulują przewóz dzieci samochodami prawie na całym świecie, chociaż zakres przepisów i uwarunkowań może być różny. Zawsze jednak podstawowa zasada jest taka sama, tzn. że w samochodach osobowych dzieci muszą być przewożone w urządzeniach ochronnych, które mają za zadanie zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa dziecku w razie kolizji drogowej lub wypadku. Takim urządzeniem jest fotelik samochodowy.


sosrodzice.pl

sosrodzice.pl

Zatem wybór fotelika jest obowiązkiem. Jak zdecydować się na najlepszy i czym kierować się przy wyborze? Bardzo istotne jest, aby przewozić dzieci w foteliku odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka, zgodnie z zaleceniami producenta. Foteliki można kupić w pięciu kategoriach wagowych, z czego trzy główne to:

  • 0-13 kg (grupa 0+),
  • 9-18 kg (grupa I),
  • 15-36 kg (grupa II i III).

Najpierw waga i wzrost dziecka, a w drugiej kolejności wiek, są wyznacznikami podstawowymi jeśli chodzi o foteliki samochodowe. Gdy już ustalimy, z której grupy fotelik należy kupić, wówczas powinniśmy posiłkować się wynikami crashtestów, przeprowadzanych przez takie organizacje jak ADAC, OEAMTC czy ANWB.

W dobie zakupów internetowych, warto w przypadku zakupu fotelika przymierzyć do niego dziecko w sklepie stacjonarnym, podobnie jak przymierzyć sam fotelik do naszego samochodu. Dziecku ma być wygodnie, musi mieć wystarczająco miejsca aby siedzieć wygodnie także w zimowym, grubym ubraniu. Jeśli natomiast chodzi o dopasowanie fotelika do samochodu, trzeba mieć na uwadze,  że nie każdy fotelik tak samo stabilnie da się zamontować w każdym samochodzie, szczególnie jeśli nie ma specjalnego systemu mocującego Isofix. Ta stabilność jest bowiem jednym z podstawowych wyznaczników bezpieczeństwa dziecka w samochodzie.

About the author / 

Justyna

Related Posts