Materac dziecięcy
Łóżeczka, kojce, materace

Materac dziecięcy – jaki kupić?

0 42

Dziecko od chwili przyjścia na świat spędza mnóstwo czasu w łóżeczku, początkowo głównie śpiąc, ale z czasem również się bawiąc niczym w kojcu. Dlatego tak ważne jest,  aby w łóżeczku znalazł się odpowiedni materac dziecięcy. No właśnie – odpowiedni, czyli jaki? Zdecydowanie głównym wyznacznikiem są niezbędne dla tego typu produktów atesty, jak atest Państwowego Zakładu Higieny oraz rekomendacja Instytutu Matki i Dziecka. Cała reszta schodzi na drugi plan, ale w codziennym użytkowaniu jest tak całkiem obojętna. Zatem jakimi parametrami i cechami sugerować się, gdy kupujemy materac dziecięcy?

Materac dziecięcy – wymiary

Na początku należy zastanowić się, jak długo materac ma służyć maluchowi. Czyli czy będzie on używany jedynie w łóżeczku niemowlęcym, czy też posłuży jeszcze kilkulatkowi w pierwszym „dorosłym” łóżeczku. Jeśli po wyrośnięciu dziecka z łóżeczka niemowlęcego planujemy zakup nowego materaca, wówczas niemowlaczkowi wystarczy materac o wymiarach standardowych, czyli 60×120 cm, ponieważ takie zazwyczaj wymiary mają typowe łóżeczka dla niemowląt. Jeśli jednak łóżeczko będzie miało funkcję przemiany w mini tapczanik dla przedszkolaka, wówczas warto zaopatrzyć się od razu w materac o większych wymiarach, a najbardziej typowym w tym przypadku jest materac o wymiarach 70×140 cm. Zdecydowanie jednak nie kombinujmy i nie kupujmy mniejszego materaca do dużego łóżeczka – wówczas będzie się przesuwał i nie zapewni dziecku odpowiedniego komfortu i bezpieczeństwa. Jedna zasada jest bardzo ważna – nie kupujmy małego materaca do większego łóżeczka. Materac ma ściśle przylegać do prętów, idealnie pasować do skrzyni łóżka. Tylko wtedy nie będzie się przesuwał. Z kolei jeśli chodzi o grubość materaca, najlepiej aby było to minimum 10 cm.

Materac dziecięcy

selene.pl

Rodzaj materaca

Oczywiście sam wybór rozmiaru materaca nie wystarczy. Teraz musimy zdecydować jakiego ma być rodzaju, tzn z jakiego materiału i w jaki sposób ma być wykonany. Nie ma tu niestety reguły, jaki materac, dla którego dziecka będzie lepszy. Ważne jest jednak, aby nie był zbyt miękki i nie odkształcał się pod wpływem ciężaru dziecka. Najlepiej zatem wybierać spośród popularnych na rynku materaców piankowych, lateksowych i z wkładami – gryczanymi, kokosowymi lub mieszanymi. Najmniej odkształcają się materace piankowe, kokosowe i gryczane.

Dodatkowe parametry

Materac niemowlęcy powinien również posiadać zdejmowany pokrowiec, bo małym dzieciom zdarzają się  „wypadki” w czasie nocy, kiedy pieluszka przecieknie. Konieczna jest więc możliwość prania pokrowca. Najlepiej aby był on od wewnątrz pokryty powłoką teflonową, uniemożliwiającą przedostawanie się wilgoci do środka materaca. A jeśli nie ma takiej powłoki, to można kupić prześcieradło frotte z taką powłoką po lewej stronie tkaniny.

About the author / 

Marta

Related Posts

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *