Zabezpieczenia

Bezpieczeństwo dziecka w domu

0 14

Czas płynie nieubłaganie i nasze pociechy z nieporadnych noworodków i niemowląt stają się łobuziakami, których wszędzie pełno, które zaczynają zwiedzać świat o własnych siłach i w pozycji wyprostowanej. Dzieci są zazwyczaj ciekawe świata, ruchliwe i odważne, bo nie zdają sobie jeszcze sprawy z konsekwencji swoich poczynań i z niebezpieczeństw jakie na nie czyhają. Są zatem w stanie wejść w każdą przysłowiową dziurę, otworzyć każdą szafkę, zajrzeć we wszystkie kąty. Bezpieczeństwo dziecka w domu muszą zapewnić dorośli, czyli najczęściej w tym przypadku rodzice, którzy mają możliwość skorzystania z szerokiej oferty firm produkującej zabezpieczenia. Zatem w jaki sposób ustrzec malca przed niebezpieczeństwami świata, jaki dla dziecka stanowi dom?

Bramki i kojce

Dysponując dużym metrażem możemy wyznaczyć dla dziecka obszar, po którym może się swobodnie przemieszczać. Ograniczeniem dla takiego terenu mogą być wszelkiego rodzaju kojce z zabawkami. Jednak większość z nas nie ma takiego luksusu, zatem innym rozwiązaniem przy zastosowaniu bramek czy elementów kojców jest pozamykanie wejść do pomieszczeń czy części domu, do których maluch nie powinien zaglądać. Może to być zagrodzenie wejścia do aneksu kuchennego, odgrodzonego od pokoju dziennego jedynie barem czy do domowego biura gdzie stoją komputery, drukarki i inne bardzo ciekawe z punktu widzenia dziecka sprzęty.

Zabezpieczamy łazienkę

Łazienka to jedno z ulubionych miejsc maluchów – i to nie tylko ze względu na kąpiel, sprzątanie czy czyszczenie, ale odkrywanie łazienkowych sprzętów i urządzeń. Często ulubionym elementem wystroju toalety jest klapa od sedesu, ponieważ do toalety można przecież wkładać rączki… Warto zatem przeciwdziałać takiemu odkrywaniu świata i zamontować specjalne zamknięcie  klapy działające na zasadzie klamerki od plecaka. Innym ulubionym sprzętem łazienkowym jest pralka, bo przecież tyle różnych rzeczy można wrzucić, niekoniecznie ubrania 🙂 Można ją otwierać i zamykać. Jeśli komuś to przeszkadza, albo nie ma czasu czy cierpliwości, czy też pamięci sprawdzać za każdym razem zawartości pralki, to najlepiej zaopatrzyć się w specjalnie do tego celu przygotowany wynalazek. W łazience warto zadbać również o bezpieczeństwo dziecka w wannie czyli zastosować maty antypoślizgowe – czy to w postaci jednego kawałka tworzywa z przyssawkami, czy też naklejonych specjalnych antypoślizgowych elementów np. w kształcie zwierzątek czy muszelek.

Blokady szafek, okien i drzwi

Pokoje to przede wszystkim szafy, szafki, szuflady, ale też drzwi i okna. Blokady okien to konieczność przy sprytnym i wspinającym się wszędzie szkrabie. Drzwi z kolei mogą przytrzasnąć paluszki, zatem najbezpieczniej jest stosować sprytne nakładki na górną część skrzydeł drzwiowych.

W przypadku szaf i szafek, szuflad i drzwi suwanych też możemy zastosować różnorodne zabezpieczenia.  Zamknięcia sprzedawane jako blokady do szuflad, zamontowane w pionie idealnie nadają się do drzwi przesuwnych w szafach, a w wielu domach takie właśnie szafy teraz mamy. A jak szafki to i ostre kanty, podobnie w przypadku stołów. Tutaj pomocne mogą być specjalne narożniki, które amortyzują ewentualne uderzenie, wykonane z pianki lub silikonu czy gumy.

Gniazdka elektryczne

Jeszcze jednym zagrożeniem dla malców w domu są gniazdka elektryczne, bo przecież te dziurki aż się proszą żeby włożyć w nie paluszki, albo druciki…Niezbędne więc stają się specjalne zaślepki z kluczykami, dzięki którym gniazdka pozostaną bezpieczne.

About the author / 

Justyna

Related Posts

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *