Akcesoria niemowlęce

Jak wybrać smoczek dla dziecka?

0 14

Kiedy na świecie ma się pojawić pierwsze dziecko, rodzice zastanawiają się czy podawać w ogóle maleństwu smoczek. Nawet jeśli nie są jeszcze zdecydowani czy podejmą ten krok, czy też nie, warto aby na wszelki wypadek (życie zweryfikuje dokonany wybór:)) wiedzieli jaki smoczek wybrać i na co zwrócić uwagę.

Smoczek – niby oczywista sprawa, a tymczasem na rynku jest dostępna cała gama różnorodnych typów i odmian tego urządzenia. Poniżej zatem krótka charakterystyka poszczególnych rodzajów smoczków, abyśmy nie pogubili się w nazwach, rozmiarach czy materiałach, z których są wykonane.

Rozmiar smoczka czyli przedział wiekowy

Smoczki najczęściej produkowane są w trzech kategoriach rozmiarowych, odpowiadających przedziałom wiekowym niemowląt, przy czym nie są to sztywne, a jedynie orientacyjne przedziały wiekowe. I tak mamy:

  • Rozmiar A – dla najmłodszych dzieci – od urodzenia do 6 miesiąca życia
  • Rozmiar B – między 6 a 18 miesiącem życia
  • Rozmiar C – powyżej 18 miesiąca życia – rozmiar ten ma najuboższą gamę produktów, ponieważ dziecko w tym wieku nie powinno już używać smoczków.

Zdarzają się jeszcze produkty dla dzieci nawet do 3 roku życia, ale jest to niewielka nisza, zatem nie będziemy się na niej skupiać.

Materiał na gumkę smoczka

Gdy wiemy już jakiego rozmiaru szukamy, przychodzi na wybór materiału z jakiego ma być wykonana końcówka smoczka przeznaczona do ssania. Większość producentów oferuje smoczki z dwoma typami gumek:

  • gumki silikonowe –całkowicie przeźroczyste, bezsmakowe i bezzapachowe, co ułatwia w późniejszym czasie odzwyczajenie malucha od ssania smoczka,
  • gumki lateksowe (kauczukowe) – najczęściej w jasnobrązowym kolorze, o specyficznym smaku i zapachu, mniej trwałe niż smoczki silikonowe.

Czym kierować się przy wyborze kształtu gumki?

Wyróżniamy trzy rodzaje kształtów gumek smoczków. Gumka anatomiczna cieszy się największym powodzeniem wśród kupujących, ponieważ mają charakterystyczne, anatomiczne wygięcie gumki w górę, w kierunku podniebienia. Ten typ smoczka można włożyć dziecku do buzi tylko w jeden sposób, właśnie uwypukleniem do góry. Z kolei gumka okrągła, kształtem przypominająca kulkę umieszczoną na szyjce, może być wkładana do buzi dziecka w dowolny sposób. Trzecia gumka – symetryczna – jest płaska z obu stron, nie ma wyraźnie zaznaczonej góry, ani dołu.

W pewnym sensie wybór ten zależy od preferencji rodziców, a potem i samego dziecka. Smoczek okrągły niejako sam się trzyma w buzi, nie pozwalając na ćwiczenie mięśni buzi czy na wzmacnianie szczęk. Najważniejsze jednak, aby gumka smoczka się dobrze odpowietrzała, nie było w jej okolicy żadnych ruchomych, drobnych plastikowych elementów, nie miała oczywiście żadnych pęknięć, uszkodzeń, przebarwień.

Aby się nie gubił

Dobrym pomysłem jest używanie łańcuszka do smoczka, który jest bezpiecznym rozwiązaniem, uniemożliwiającym zgubienie czy upadnięcie smoczka na ziemię. Niedopuszczalne natomiast jest zawieszanie smoczka na szyi dziecka na wszelkiego rodzaju sznurkach, smyczach, wstążkach.

10-873czerwona

About the author / 

Justyna

Related Posts

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *