pokój dziecka
Nowości, Pokój dziecięcy, Porady

Pokój dziecka – kiedy zmieniać wystrój?

48

Dziecko szybko rośnie i błyskawicznie się rozwija, a wraz z tym zmieniają się jego potrzeby związane z funkcjonalnością jego przestrzeni. Pokój dziecka przyjmuje nowe oblicze najczęściej w jednym z kilku etapów w życiu malca.

Pokój dziecka od narodzin

Kiedy na świat ma przyjść dziecko, rodzice przygotowują mu kącik lub od razu pokoik, który będzie służył mu w okresie niemowlęcym i we wczesnym dzieciństwie. Wówczas podstawowymi czynnościami malca są spanie, zabiegi higieniczne, ale również pierwsze niemowlęce zabawy. Pokój dziecka w wieku niemowlęcym to przede wszystkim podstawowe sprzęty takie, jak łóżeczko z podnoszonym dnem, przewijak i komoda lub szafka na ubranka, a także wygodny fotel dla mamy do karmienia. Warto pomalować ściany na pastelowe kolory, nakleić naklejki i zamontować delikatne oświetlenie, które będzie służyło za nocną lampkę.

Dla przedszkolaka

Kiedy dziecko idzie do przedszkola i zaczyna potrzebować miejsca do zabaw bardziej edukacyjnych i kreatywnych niż wcześniej, zaczyna zdobywać pierwsze umiejętności związane z przebywaniem w grupie rówieśników, a także przenosi się do większego łóżeczka, to idealny moment na zmianę wystroju jego pokoju. Potrzebuje teraz również więcej miejsca do przechowywania zabawek i książek, a cały pokój może być urządzony tematycznie – warto zapytać dziecko o to czy chciałoby pokój z motywem z ulubionej bajki albo np. pokój tematyczny – las, kosmos, żeglarski, zamek, Barbie i tym podobne. Przyda się też niski stolik i krzesełko przystosowane do wzrostu dziecka, przy którym będzie dawać upust swojej dziecięcej wyobraźni i kreatywności podczas wykonywania różnych prac plastycznych i technicznych. Dobrze aby w pokoju przedszkolaka znalazł się dywan lub wykładzina, bo najwięcej czasu nadal spędza na zabawie na podłodze.

pokój dziecka

iclipart.com

Pokój dla ucznia

Kiedy dziecko idzie do szkoły, niezbędnym wyposażeniem jego pokoju stają się biurko, szafka na książki, odpowiednie oświetlenie do nauki. Jednak to ciągle dziecko, które oprócz nauki i odrabiania lekcji chce się nadal bawić, ale także odpoczywać po ciężkim i intensywnym dniu w szkole. Pokój dziecka w wieku szkolnym to zatem przede wszystkim biurko i miejsce na książki i pomoce naukowe, ale w drugiej części pokoju warto wydzielić kącik z zabawkami, położyć chociażby mały dywanik lub kawałek wykładziny aby po odrobieniu lekcji dziecko mogło spędzić aktywnie czas na zabawie. Okres szkolny to również czas, kiedy dziecko zaczyna zapraszać do domu kolegów i koleżanki, warto więc pochować niemowlęce zabawki i zrobić miejsce na te bardziej rozwijające i kreatywne.

Pokój nastolatka

Nastolatek to już „prawie” dorosły i zazwyczaj tak właśnie się czuje, zatem i jego pokój musi przejść metamorfozę. Tu bezwzględnie trzeba brać pod uwagę zdanie dziecka i jego gust, jak chociażby preferencje kolorystyczne, czy chce mieć łóżko czy kanapę, czy może 2 w 1. Nadal niezbędne jest biurko z wygodnym krzesłem, bo nastolatek dużo się uczy. Miejsce zabawek na półkach zajmują książki, różnego typu gadżety, płyty z ulubioną muzyką i sprzęt grający. Wielu młodych ludzi ma swoich ulubionych aktorów, wokalistów czy zespoły muzyczne albo drużyny sportowe, których podobizny chce mieć w ramkach na ścianie lub w formie plakatu. Warto uwzględnić te potrzeby i gusta, bo wtedy dziecko w swoim pokoju będzie czuło się dobrze, komfortowo i „u siebie”.

About the author / 

Justyna

Related Posts