Meble, Porady

Bez jakich mebli nie obejdzie się pokój dziecięcy?

16

Pokój dziecięcy to miejsce wyjątkowe, ponieważ dziecko ma swoje szczególne potrzeby jeśli chodzi o jego wyposażenie. Podstawowym meblem jest tu niewątpliwie łóżko, dlatego jego wyborowi trzeba poświęcić dużo uwagi. Warto zainwestować w łóżko z materacem, zamiast różnego rodzaju kanap czy tapczanów, ponieważ spanie na materacu, odpowiednio dobranym do wieku dziecka i jego wagi, jest zdecydowanie zdrowsze dla kręgosłupa i pozwala lepiej wypocząć. W drugiej kolejności maluch bez względu na wiek potrzebuje miejsce do przechowywania ubrań. Może to być szafa lub komoda. Jeśli urządzamy wnętrze dla malutkiego dziecka i chcemy aby było ono uniwersalne i posłużyło przez lata, wybierajmy meble dobrej jakości, utrzymane w neutralnej kolorystyce i o neutralnej formie, bo wtedy będą mogły „rosnąć” razem z dzieckiem, a zmianie ulegać będą jedynie dodatki. Z tego względu warto kupić szafę, ponieważ wraz z rozwojem dziecka komoda czy szafka nie będą miały wystarczająco dużo miejsca na ubrania.

iclipart.com

iclipart.com

Obok podstawowych mebli jakimi są łóżko i szafa, w pokoju dziecięcym powinny znaleźć się również meble i sprzęty zależne od wieku dziecka, a więc i jego potrzeb w danym okresie życia i rozwoju. I tak w pokoju niemowlęcym musi znaleźć się przewijak i szafka na akcesoria higieniczne. Pokój dziecka w wieku przedszkolnym wymaga stolika i krzesełka dostosowanego do wzrostu dziecka, gdzie będzie ono miało swobodę wykonywania prac plastycznych. Z kolei uczeń potrzebuje biurka, koniecznie z odpowiednio dobranym do wzrostu dziecka krzesłem, najlepiej obrotowym, z wyprofilowanym oparciem, które będzie odpowiednio podtrzymywać kręgosłup. A jak biurko i krzesło biurowe, to i odpowiednie oświetlenie miejsca nauki. Na biurku trzeba więc ustawić lampkę, w zależności od tego czy dziecko jest praworęczne, czy leworęczne, odpowiednio z lewej lub prawej strony, tak aby pisząc czy rysując nie zasłaniało sobie światła.

Pokój dziecięcy nie obejdzie się też bez mebli uniwersalnych, niezależnych od wieku dziecka, a służących do przechowywania zabawek i książek. Mogą to być regały, półki na książki czy różnego rodzaju kosze i pojemniki na zabawki.

Zatem, dokonując wyboru mebli, które znajdą się w pokoju dziecięcym należy brać pod uwagę kilka podstawowych czynników jak wiek dziecka, czy pokój będzie w takiej formie służył przez wiele lat, jakie są upodobania malca, a także to czy będziemy kupować meble gotowe, czy wykonamy je na zamówienie.

About the author / 

Justyna

Related Posts